Pałac BranickichBiałystokBiałystok-Rynek

 

Białystok - Wielokulturowy tygiel

Liczący blisko 300 000 mieszkańców Białystok jest największym miastem w północno-wschodniej części Polski i stolicą województwa podlaskiego. Pełni rolę centrum administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego tej części kraju, zwanej "Zielonymi Płucami" Polski ze względu na swoje unikalne walory ekologiczne.

Położenie miasta w czystym i pełnym atrakcji turystycznych regionie oraz bogata infrastruktura sprawiają, że Białystok i okolice są miejscem atrakcyjnym pod względem życia i wypoczynku, a także destynacją turystyczną.

Przez wieki mieszkańcy miasta tworzyli żywą mozaikę religii i języków. Jak nigdzie indziej na świecie, kopuły cerkwi prawosławnych harmonijnie współistnieją z wieżami kościołów rzymskokatolickich. Żyjący obok siebie Polacy, Rusini, Żydzi, Tatarzy i Romowie stanowili inspirację dla Ludwika Zamenhofa, twórcy uniwersalnego języka esperanto.

 

Atrakcje turystyczne Białegostoku


Pałac Branickich

Pałac Branickich, jedna z najpiękniejszych barokowych rezydencji w Europie Środkowej, uważany jest za klejnot historycznego dziedzictwa miasta. To właściwie jeden z najpiękniejszych pałaców, jakie można znaleźć w Polsce, często nazywany "polskim Wersalem". Otaczające pałac ogrody należą do najlepiej zachowanych zespołów ogrodowych w Polsce.

Obecnie mieści się w nim uniwersytet medyczny i dwa muzea.


RYNEK KOŚCIUSZKI 

Lokalizacja rynku w samym sercu miasta sprawia, że jest to obowiązkowy punkt zwiedzania. W centrum trójkątnego rynku znajduje się alkierzowy ratusz, który został zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany w latach 50-tych XX wieku. Po przebudowie ratusz przestał pełnić funkcję targowiska, ale został przekształcony w muzeum i galerię sztuki. Jeśli podczas wakacji w Białymstoku chcesz skosztować autentycznego polskiego jedzenia, rynek nigdy nie zawodzi. Rynek Kościuszki otoczony jest wieloma autentycznymi tradycyjnymi restauracjami.
Jeśli chodzi o pamiątki, na rynku znajdziesz wiele sklepów sprzedających ręcznie robione pamiątki. Szeroko otwarte przestrzenie na placu sprawiają, że jest to piękne miejsce na relaks, cieszenie się świeżym powietrzem i zabawę z gołębiami, jeśli sprostasz temu zadaniu.


ULICA LIPOWA 

Główna arteria Białegostoku zaczyna się na Rynku Kościuszki i ciągnie się na zachód przez 800 metrów. Na przestrzeni wieków nazwa tej ekskluzywnej i reprezentacyjnej ulicy Białegostoku leżącej w centrum miasta przybierała różne nazwy; Nowolipie, Lipowa, Józefa Piłsudskiego, Sowiecka, Lindenstrasse, Józefa Stalina aby ostatecznie po II wojnie światowej wrócić do swej pierwotnej nazwy. Ulica Lipowa, bardziej niż jakakolwiek inna ulica w mieście, ucierpiała podczas II wojny światowej. Wysokie kamienice i wille zostały odrestaurowane, znajduje się tu także szereg ciekawych zabytków, takich jak Hotel Cristal, pierwszy nowy hotel w Polsce po II wojnie światowej. 


SZTUKA ULICZNA

Naładuj i przygotuj aparat fotograficzny lub telefon i załóż wygodne buty, zanim wyruszysz na misję poszukiwania sztuki ulicznej, ponieważ w całym mieście znajduje się kilka naprawdę imponujących dzieł. Na szczególną uwagę zasługuje "Dziewczyna z konewką" Natalii Rak. Ogromny, tętniący życiem i niezwykle urokliwy mural przedstawiający rudowłosą dziewczynę w tradycyjnym polskim stroju podlewającą drzewo zdobi ścianę Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Inne godne uwagi murale są związane z historią, naturą, tolerancją i wielokulturowością, a niektóre z nich przedstawiają m.in. Henryka Sienkiewicza, ks. Michała Sopoćko i Ludwika Zamenhofa.  Istnieje prawie 40 takich murali,  więc jeśli lubisz sztukę uliczną, daj sobie wystarczająco dużo czasu na spacer.

 

BIAŁOSTOCKIE ŚWIĄTYNIE

Białystok to miasto, w którym od wieków obok wież kościołów katolickich wznoszą się ku niebu kopuły cerkwi prawosławnych. Wielowyznaniowy charakter lokalnej społeczności wynika z historii tych ziem. Z zachodu napływali osadnicy z Mazowsza, a z przeciwnej strony w podlaskie lasy przybywali Rusini - wyznawcy wschodniego chrześcijaństwa. Z biegiem czasu przybywali także protestanci oraz wyznawcy innych religii - islamu i judaizmu. Ich potomkowie żyli razem przez setki lat, tworząc harmonijną wielokulturową, barwną społeczność. Dziś ta swoista mozaika kultur stanowi silny magnes przyciągający do stolicy Podlasia wielu turystów.

Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Najstarszą świątynią w Białymstoku jest kościół ufundowany przez Piotra Wiesiołowskiego na dzisiejszym wzgórzu katedralnym. Rozkwit "Białej Cerkwi" przypadł na czasy Branickich. Dziś stanowi integralną część kompleksu katedry metropolitalnej i na pierwszy rzut oka ginie w cieniu potężnej bryły "czerwonego kościoła". Monumentalna archikatedra została wzniesiona z typowego dla gotyckiego odrodzenia materiału budowlanego - czerwonej cegły. Fasada od strony placu Jana Pawła II zdominowana jest przez dwie potężne wieże. Mimo swojej wysokości wydają się one lekko wznosić ku niebu. Uwagę przykuwają trzy ostrołukowe portale frontowego wejścia z rzeźbami w tympanonach przedstawiającymi Chrystusa niosącego krzyż, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie. Świątynia została zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Pomiędzy nawą główną a dwiema nawami bocznymi znajdują się rzędy dużych filarów, które podtrzymują sklepienia krzyżowo-żebrowe. Duże ostrołukowe okna i rozeta nad wejściem wyposażone są w witraże.

Bazylika
Bazylika św. Rocha
Bazylika św. Rocha

To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych przykładów modernistycznej budowli sakralnej w Europie. Nie każdy jednak wie, że w Białymstoku można znaleźć wiele innych budynków, które mogą wzbudzić zainteresowanie, a nawet oczarować wielbicieli XX-wiecznych trendów w architekturze. Najwcześniejsze modernistyczne budynki pojawiły się w Białymstoku jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, ale najbardziej imponujące budowle powstały w okresie międzywojennym. Kościół św. Rocha został wzniesiony jako pomnik - wotum dziękczynne za odzyskanie przez Polskę niepodległości i wygraną wojnę z bolszewikami. Przyglądając się kościołowi św. Rocha warto pamiętać, że projekt Sosnowskiego nasycony jest głębokimi, symbolicznymi treściami. Architektonicznym i plastycznym odzwierciedleniem idei gwiazdy zarannej jest zarówno układ przestrzenny budowli, jak i powracający w dekoracjach motyw gwiazdy-kryształu.

Ceriew św. Ducha

Uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych cerkwi prawosławnych w Polsce. Jest to największa świątynia prawosławna w naszym kraju i jedna z największych w Europie. Architektura świątyni pełna jest głębokiej symboliki. Formy kopuł i elewacji (wypełnionych półkolistymi łukami i ostrołukami w tzw. ośli grzbiet) mają sugerować płomienie ognia zstępujące na apostołów podczas Zesłania Ducha Świętego. Pięć kopuł, zgodnie z tradycją wschodniej architektury sakralnej, symbolizuje Chrystusa wraz z czterema ewangelistami. Wnętrze świątyni również wzbudza zachwyt zwiedzających. Nawa ułożona na planie ośmiokąta ma powierzchnię 800 metrów kwadratowych. Wnętrze świątyni wypełniają freski powstałe na początku XXI wieku. Ich autorami byli ikonografowie z Doniecka. W ogromnej kopule uwagę przyciąga "panikadiło" - żyrandol przypominający koronę, z witrażowymi wizerunkami świętych i apostołów. Został stworzony w Mińsku, ma średnicę 6 m i waży 1200 kg. Jest to jedyny taki obiekt na świecie.


Cerkiew

 

BIAŁYSTOK, STOLICA ESPERANTO
Bez wątpienia żadna inna osoba, która mieszkała w Białymstoku nie stała się tak znana na świecie jak Ludwik Zamenhof. Twórca międzynarodowego języka esperanto spędził tu pierwsze kilkanaście lat swojego życia. Jak sam podkreślał, był to kluczowy okres dla kształtowania jego postrzegania świata: Miejsce mojego urodzenia i dzieciństwa, wyznaczyło kierunek wszystkich moich przyszłych dążeń. Białystok zamieszkiwali [...] Rosjanie, Polacy, Niemcy i Żydzi. [...] W takim mieście wrażliwa natura odczuwa ciężar wielojęzyczności i łatwo dochodzi do wniosku, że różnorodność językowa jest co najmniej jedną z głównych przyczyn, które rozrywają rodzinę ludzką na wrogie części.

Zamenhof
BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK

Białostocki Teatr Lalek jest pierwszą w Polsce przestrzenią przeznaczoną specjalnie do przedstawień lalkarskich. Przez cały rok organizuje wiele krajowych i międzynarodowych festiwali lalkarskich oraz wydarzeń, a także regularne premiery dla dorosłych i dzieci. Zwykle jest to mieszanka adaptacji literackich dla dorosłych i przedstawień lalkowych bardziej skoncentrowanych na bajkach dla dzieci. Pod główną sceną Białostockiego Teatru Lalek można nawet zwiedzić Piwnicę Lalek, w której prezentowane są pamiątki i kostiumy z dawnych przedstawień.


Puppet Mask
Contact